Yangın Tesisatı

Yangın Tesisatı

 

Yangın tesisatı bir mekanda ya da herhangi bir bölgede ortaya çıkan yangını söndürmek için gerekli olan düzeneğin tamamı olarak nitelendirilebilecektir. Birçok yapıda olduğu gibi yangın söndürme işleminde de bir düzenek oluşturmak avantaj sağlayacaktır.  

 

Yangınların bir felakete dönüşmemesi, can ve mal kaybı yaratmaması için söndürme konusunda tesisat düzeneği kurulacaktır. Yangın tesisatları küçük yangınların hızlı bir şekilde söndürülmesine imkan sağlarken, büyük yangınların ise itfaiye gelen sürede daha geniş bir alana yayılmasını önleyebileceklerdir.

 

Yangın Hattı Nedir? Yangın Tesisatları Nelerdir?

 

Yangın tesisatları diğer bir adıyla yangın hattı, genel olarak yangınların kolay ve hızlı söndürülmesi adına tasarlanmıştır. Bu tesisatlar sayesinde yangın yıkıcı bir felaket olmaktan çıkabilecektir. Yangın tesisatlarında düzenli kontroller ve bakımlar yapıldığı takdirde, pek çok yangın tehlikelerine karşı etkili çözümler üretilebilecektir.

 

Yangın Tesisatı Malzemeleri Nelerdir? Yangın Tesisatında Hangi Çeşit Boru Tercih Edilir?

 

Yangın tesisatı genel olarak sulu ve kuru sistem olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Kuru sistem su sızıntısı ve donma durumlarında kullanılmakta olup, içerisinde yoğun miktarda azot ve basınçlı hava bulunur. Diğer tüm yangın koşullarında ise sulu yangın tesisatının kullanılması daha avantajlıdır.

Yaşam ve iş alanlarına göre yangın tesisatının projeleri de değişiklik göstermektedir. Yangın tesisatının en önemli detayı ise kullanılan malzeme içeriğidir. En çok kullanılan malzeme sprinkler tesisatı olarak bilinir. Yangın esnasında otomatik olarak açılan bu sistem, hızlı bir şekilde su ve köpüğün püskürtülmesini sağlayarak yangını söndürebilecektir.

Yangın söndürmek için oluşturulan tesisatta borular bina çevresinde dolaştırılmaktadır. Boru olarak ise galvanizli ya da siyah çelik malzemeler tercih edilmektedir. Yangın çelik borulama sistemi sayesinde tesisatın uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanımı mümkün olabilecektir. Bunun yanı sıra bakır, pirinç gibi malzemelerden de bu tesisatın tasarlanması söz konusudur.

Kuru Yangın Tesisatı Nedir?

 

Kuru yangın tesisatında boruların içerisinde halihazırda su bulunmamaktadır. Ancak yangın esnasında hızlı püskürtme ile yangını çok kısa bir sürede söndürebileceklerdir. Bu yangın tesisatı türü; donma riski bulunan soğuk bölgelerde, ısıtılmayan bloklarda, dar sokaklardaki binalarda tercih edilmektedir.

Yangın anında bu tesisatın sprinkler başlığındaki civa genleşir, tüp patlar ve başlıklar açılır. Başlıkların açılması ile ise basınçlı hava tamamen boşalacaktır. Basınç düşünce ise kuru sprinklere su dolmaya başlayacaktır. Tesisat tamamen su dolduktan sonra ise su boşalacak ve yangın söndürülecektir.

 

 

Islak Yangın Tesisatı Nedir?

 

Bu istisnai durumların dışında tüm yangınlar için ıslak yangın tesisatı tercih edilir. İç hacmi 2000 metrekareyi aşan yerlerin söndürülmesinde bu tesisata ihtiyaç duyulacaktır. Bu tesisatta ikili ağız kısmından temiz su basılmayacağı gibi, bazen doğrudan şebeke suyu da basılabilir. Bunun için ise çek-walf sistemi kullanılacaktır.

Islak Yangın Tesisatı Nedir?

Yangın tesisatının oluşturulabilmesi için ilk olarak bir proje tasarlanmalıdır. Daha sonrasında ise proje üstünden kullanılacak malzemeler için ölçü alınmalıdır. Çizilen projeye göre yangın hidrofor dairesi kurulumu ve diğer tesisat düzeneği, yerleştirilecek alana göre yapılmaktadır. Bina yapısı, ağaçlandırma ve diğer detaylar yangın tesisatının dikey ya da yatay olarak belirlenmesine sebep olabilecektir.

Firmamız tarafından yapılan yangın tesisatı işleminde ev dükkan ofis yangın tesisatı revize işleri ve kurulumu eksiksiz olarak yapılabilecektir. Kısa ve düz borular tercih edilen yangın tesisatı genellikle alanında uzman personelimiz tarafından sıva içerisine yerleştirilmektedir.

Projenin tüm detaylarına uygun olarak yerleştirilen tesisat daha sonrasında ise mutlaka deneyimlenerek, olası problemlerin var olup olmadığı değerlendirilir. Her detayı atlamayan ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan firmamız, verilen hizmetlerin tamamında sonraki süreçte de gerekli desteği sağlayabilecektir. Ayrıca firmamız kullanılabilir durumda olan yangın tesisatlarının bakım ve onarımı konusunda da hizmet verebilmektedir.

CS

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçmek için tarafımızca işlenecektir. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

+90 212 465 82 99

E-Mail

info@csmimaritasarim.com

Adres

Yeşilköy Mh. Atatürk Cd. No:12/391 Bakırköy/İstanbul EGS Business Park Blokları