Temiz Su Tesisatı

Temiz Su Tesisatı

 

Temiz su tesisatı; kullanılabilir durumda olan musluk suyunun şebeke hattından kullanılan yerlere iletilmesini sağlayan boru hattı olarak tanımlanabilecektir. Su tesisatı genel olarak dağıtım boruları, kolonlar, branşmanlar, bağlantı boruları, musluk, vana ve basınç depoların sistemli bir şekilde birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Gelişmiş ülke ve bölgelerde sorunsuz bir şekilde tasarlanan temiz su tesisatları, özellikle halkın sağlığı ve hijyeni açısından büyük önem taşımaktadır.

Temiz Su Tesisatı Kaça Ayrılır?

 

Bina sistemlerinde temiz suyun kullanımına imkan veren bu tesisat düzeneği iç ve dış olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Dış tesisat sistemi binalara boru hatlarının döşendikten hemen sonra, şehir su borusu ile bina sayaç arasına beslenme borusu düzeneği oluşturulmaktadır.

İç temiz su tesisatında ise öncelikle katlara özel olarak kolonlar dağıtılır. Daha sonrasında ise bu kolonlar üzerinden su kullanım yerine iletilebilecektir. Yüksek katlı yapılarda temiz su tesisatı imkanı sunan bu yöntemde, suyun kullanımında büyük konfor sağlamaktadır.

Temiz Su Tesisatı Bölümleri Nelerdir?

 

Temiz su tesisatı malzemeleri arasında bulunan kat boruları binanın katları ve daireleri içine döşenen boru sistemleridir. Döşeme altı ya da duvar içerisinden geçirilen bu borular, bir musluk ya da cihaz yardımı ile bağlanırlar.

 

Binanın üst katlarına suyun dağıtılması için ise kolon sistemine yer verilmektedir. Kolonlar binanın iç yapısı, suyun kullanıldığı alanların birbirine yakınlığı gibi detaylara göre bir ya da birden fazla olabilecektir.

Temiz su tesisatında hangi borular kullanılır? Bu tesisat sisteminde kullanılan boruların malzeme içeriğinde değişiklikler olabilecektir. Çelik boruların kullanıldığı, temiz su pprc galvaniz borulama işlemi en çok tercih edilen tesisat türüdür. Bunun dışında bakır ve plastik malzeme içeriği kullanılabilir. Poliprobilen türünde olan plastik borular, termosetting özelliği sayesinde yüksek ısılara dahi dayanabilir.

Su tesisatı için kullanılabilen bakır borular ise çelik ve plastik borulara nazaran oldukça pahalıdır. Bu nedenle diğer boru malzeme içeriklerine göre daha az tercih edilebilecektir. /p>

Temiz Su Tesisatı Nasıl Yapılır?

 

Temiz su tesisatı kullanılabilmesi için gerekli olan boru düzeneği genel olarak sıva alt kısmına döşenmektedir. Sıvanın altına döşendiğinde ise su nedeniyle terleme olasılığının da önüne geçilebilecektir. Döşeme işlemine başlamadan hemen öncesinde bu düzenek için bir proje oluşturulur.

Bunun akabinin de ise planlanan projenin uygulanacağı bölümde başka bir tesisatın var olup olmadığı değerlendirilmelidir. Döşeme esnasında suyun tahliye edildiği alanların montesinin iyi yapıldığından emin olunmalıdır.

Kusursuz olarak tesisatı yapılan bu düzenek, temiz su hidrofor pompa istasyonları aracılığıyla suyun verilmesi ile kullanılabilir duruma gelecektir.

Temiz Su Tesisatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temiz su tesisatı yapılırken, tesisatın düzenli ve konforlu kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar madde madde şu şekilde açıklanabilir;

• Tesisatın devreleri binanın kiriş ve kolonlarından geçirilmemelidir.

• Binadaki her kat ve bağımsız bölümün su tesisatının kendine ait bir vanası bulunmalıdır. Böylece her katın ayrı ayrı değerlendirilmeleri mümkün olabilecektir.

• Vitrifiye vana armatür batarya parçaları tesisat için en uygun şekilde bağlanmalı sonrasında sorunsuz çalıştığı kontrol edilmelidir.

• Temiz su tesisatı için duvar içine yerleştirilen borular duvara paralel olmalıdır. Ayrıca borular birden fazla ise mutlaka aynı mesafe aralıkları ile döşenmelidir.

• Ani olarak kapanan musluklar basınç farkını artıracağından yüksek sese sebep olabilir. Akış hızının yüksekliği de hışırtı nedeni olabilecektir. Bu nedenle tesisatta basınç düşüren vana kullanmalı, su akış hızı azaltılmalı ya da geniş çapta borular kullanılmalıdır.

• Bina içinde bulunan bazı tesisat bölgeleri sıcak ve nemli olduğundan terleme yapabilir. Bu yerlerin sık sık havalandırılması gerekir.

Temiz su tesisatı üzerine kapsamlı hizmet veren firmamız, bu alanda tüm ihtiyaçlarınıza hızlı ve etkin çözümler üretebilecektir. Şebeke suyunun bina ve diğer pek çok yaşam alanında kullanılmasına imkan sağlayan bu tesisat için firmamızın çalışanları profesyonel bir proje tasarımı oluşturabilecektir.

Projenin döşemesi esnasında tüm kontroller sağlanarak, sorunsuz ve kullanılabilir bir düzenek oluşturulur. Firmamız bu tesisatın oluşturulması süreci ve sonrasında müşterilerinin her ihtiyacına hızlı bir şekilde yanıt olabilecektir. Bunun yanı sıra firmamız halihazırla hizmet veren tüm su tesisatlarının bakım ve onarım sürecini üstlenebilecektir.

Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz !

CS

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçmek için tarafımızca işlenecektir. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

+90 212 465 82 99

E-Mail

info@csmimaritasarim.com

Adres

Yeşilköy Mh. Atatürk Cd. No:12/391 Bakırköy/İstanbul EGS Business Park Blokları