Isıtma Tesisatı

Isıtma Tesisatı

 

Isıtma tesisatı kullanıldığı mekanların belirli bir sıcaklıkta tutulabilmesi için geliştirilen düzenektir. Bu tesisat sayesinde iç ortamdan dış ortama olan ısı kaybının karşılanması mümkün olabilecektir.

 

Kış aylarında düşük hava sıcaklıkları, bina içi ortamının soğumasına ve ısı kaybetmesine yol açabilecektir. Isıtma tesisatının düzeneği oluşturulduğunda ise dış ortamın soğukluğunun iç ortamı etkilemesi mümkün olmayacağı gibi, iç ortamın sıcaklığı da belirli ısıya getirilebilecektir.

Isıtma Tesisatı Nedir? Isıtma Tesisatı Çeşitleri Nelerdir?

 

Isıtma tesisatı sistemleri merkezi ve lokal olmak üzere iki ayrı kategoride ele alınabilecektir. Merkezi ısıtma sistemi günümüzde en çok kullanılan düzeneklerden biri konumundadır.

 

Soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılan sistem su, hava ve buharı ısıtmak için kazan ya da ısıtıcılardan yararlanmaktadır. Isıtılan akışkanlar ise sonrasında boru tesisatına dağıtılması için kullanılmaktadır. Su, hava ve buhar ısıtıcısının borular içerisinde ısısının korunabilmesi konusunda ise nihai ısıtıcılar devreye girmektedir.

Konveksiyon yöntemiyle ısı iletimine imkan sağlayan bu tesisat, ısıtma konusunda oldukça başarılıdır. Merkezi ısıtma sisteminde ise su ise kullanılan pompa ile sirküle edilebilecektir. Sıcak su ile genellikle bir su deposu içerisinde saklanarak, ısısı uzun süre korunabilecektir.

Merkezi ısıtma türünde havanın kanal boyunca dolaştırılmasına imkan sağlayan hava sistemi de bulunmaktadır. Bu hava sisteminin yanında bulunan kanal sistemi ise hava devir daim sistemi ile havanın filtrelenmesini ve dolayısıyla temizlenmesini görev edinir.

Merkezi ısıtma tesisatı sisteminde doğalgaz, sıvı yakıt, LPG kullanılarak ısıtma yapılabilecektir. Sıvı yakıt ve LPG genel anlamda maliyetli bir ısıtma yöntemidir. Ancak doğalgaz merkezi ısıtma sistemi hem daha ekonomik hem de her an kullanıma hazır oluşu ile avantajlıdır.

Lokal ısıtma sistemi merkezi ısıtma ile hemen hemen aynı prensipleri taşımaktadır. Ancak bu sistemde ısıtma kullanıcıları merkezi sistemdeki gibi topluca değil bireysel olarak yaşam alanını ısıtırlar. Sulu ısıtma sistemine dayalı olan bu yöntemde kombi ya da kat kaloriferleri kullanılmaktadır. Daha küçük kapasiteli ve kompakt olan bu cihazlar sayesinde istenilen yer, istenilen ısı düzeyine ulaştırılır.

 

Isı Tesisatı Nasıl Yapılır? Kalorifer Tesisatı İçin Hangi Boru Kullanılır?/h2>

 

Isıtma tesisatında genellikle galvaniz ve çelik boru kullanımına yer verilmektedir. Isıtma çelik borulama işleri için kullanılan bu malzemeler, paslanma ve kireçlenmeye dayanıklı hale gelerek, ısınma konusunda istenileni verebilecektir. Isı tesisatı döşenebilmesi için öncelikle düzeneğin oluşturulacağı alana ücretsiz olarak keşif yapılmalıdır.

Odanın ya da dairenin büyüklüğü doğrultusunda bir ısı tesisatı projesi oluşturulur. Büyüklüğüne uygun ısıtıcı radyatörler tercih edildiğinde, ısıtma işleminden verim alınması mümkün olacaktır. Merkezi ve lokal ısıtma sisteminde oluşturulan tesisat, yerden ısıtma sistemleri kurulmasına imkan veren borular aracılığı ile oluşturulmaktadır. Hemen her bütçeye uygun hizmet veren firmamız güvenli, sağlam ve garantili hizmetin tek adresidir.

Verilen hizmetin tamamında güvence verildiğinden müşterinin mağduriyet yaşaması olanaksızdır. Bunun yanı sıra firmamız en uygun fiyat politikası ile hizmet verdiğinden, her bütçeye sahip kişiler tarafından tercih edilebilecektir.

Firmamız üzerinden ısıtma kazan dairesi kaskad sistemleri kurulum işleri, ısıtma sistemleri bakım ve onarımı, bireysel kombi montajları ve daire içi kollektör kılıflı boru montaj işleri gibi pek çok konuda hizmet alabilirsiniz.

Isıtma Tesisatı Kurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Tüm tesisat çeşitlerinde olduğu gibi ısıtma tesisatı oluşturulurken de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntı bulunmaktadır. Isıtma tesisatının kurulumunda şu detaylara yer verilmelidir;

• Tesisat borularının kısa ve aynı mesafede kurulması gereklidir.

• Boruların gidiş yönüne dikkat edilmeli, soğuk ve sıcak su boruları karıştırılmamalıdır.

• Daireye hangi sistem kurulacağı araştırılmalı ve ısıtma süresinin ne kadar olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

• Daire içi mobil sistem ve radyatör montaj işleri konusunda titiz davranılmalı, en uygun radyatör seçimi yapılmasına dikkat edilmelidir.

• Isıtma tesisatının proje tasarımı oluşturulurken, mutlaka dairenin izolasyon durumu değerlendirilmelidir.

Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz !

CS

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçmek için tarafımızca işlenecektir. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

+90 212 465 82 99

E-Mail

info@csmimaritasarim.com

Adres

Yeşilköy Mh. Atatürk Cd. No:12/391 Bakırköy/İstanbul EGS Business Park Blokları