Doğalgaz Tesisatları

Doğalgaz Nedir ?

 

Doğalgaz, renksiz, kokusuz, fosil kaynaklı ve havada hafif ve uçucu olan, Metan CH4, Etan C2H8, Propan C3H8, Karbondioksit CO2, Helyum HE, Bütan C4H10, Azot N2 ve Hidrojen Sülfüt gibi bir çok çeşitli hirokarbonatlardan oluşan tehlikeli ve yanıcı bir gazlar bütünüdür. Doğalgaz yandığında ise kükürt ve kül bileşiklerini oluşurmaz ve gazlardan meydana gelen asit yağmuruna neden olmaz. Günümüzde fazlasıyla önemli bir değere sahip olan stratejik bir enerji kaynağı olarak konut, resmi kurum, işyeri ve endüstri’de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

 

– Doğalgaz herhangi bir renge sahip değildir. Nemsiz, kokusuz ve havadan hafif bir yapıya sahip gazd çeşitidir. Olası bir gaz kaçağı sorununda fark edilebilmesi için özel bir adlandırma ile duyu organımız tarafından anlaşılabilsin diye kokulandırılmıştır.

– Dünyamızda 150 Triyolyon M3 doğalgaz rezervi olduğu bilinmektedir. Fakat dünya genelinde bu doğalgaz değerinin sadece ve sadece %15’i işlenebilmektedir.

– Bileşiminin %95’i metan, bütan ve etan gibi maddelerden oluşmaktadır. Doğalgazı oluşturan bu bileşenler aynı zamanda yer altında oluşan petrolünde bileşenlerini içermektedir.

– Uluslararası politikada çok öenmli bir yere sahip olan doğalgaz, insanlara, ekonomiye ve ülkemize sağladığı bir çok avantaj sayesinde dünyada sözü geçen en önemli enerji kaynaklarından biri olduğunu kanıtlamıştır.

– Doğalgaz zehirli bir yapıya sahip değildir. Bunun nedeni karbon monoksit içermiyor olması. Lakin olası bir durumda çok fazla solunulduğu taktirde zehirli olması kaçınılmazdır.

 

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır ?

 

Doğalgaz yakıt olarak kullanılmaya başladığı günden bu zamana kadar birçok iş yeri, ev, merkezi yaşam alanlarında tercih ediliyor. İnsan hayatına çok kez kolaylıklar sağlamış olan doğalgaz, bu özelliğinin yanı sıra çevreci bir gaz olduğu için çevreye verecek birçok zararın da engellenmesine neden olmaktadır.

 

Doğalgaz Tesisat Kurulumu

 

Genelde daire içi doğalgaz tesisatları’nda, bina doğalgaz kolon hatlarında, ev ve işyerlerinde kullanılan doğalgaz, tesisatını belediyelere bağlı olarak iş veren doğalgaz firmalarının bağlantıları doğalgaz dağıtımı yapılırken yapılmıştır.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır ?

 

Öncelikli olarak kurulumu gerçekleştirilen doğalgaz için boru ve vanaların yerlerini belirlemek için yapılmış geçiş yerleri bulunmaktadır. Duvarların hangi nokta ve bölümlerinin delineceği hesaplanır. Ardından doğalgaz borularının ölçüleri belirlenmektedir.

Ölçüleri belirlenen borular kelepçe yardımıyla sabitlenmesi gerekmektedir. Yakıcı özellikleri bulunan cihazların makaronlu ve vanalı Flexilerin montojı ile gerçekleşir. Son aşamada doğalgaz borularını geçişleri için açılımı gerçekleşen duvar delikleri, alçı ile kapatılır. Sayaç bağlantılı noktalarda test nipeli sayesinde U manometre ile ön test yapılmış olur.

 

 

Doğalgaz Tesisatı Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Husular

 

– İyi seçilmemiş olan ve kurulumu tam anlamıyla gerçekleşmeyen doğalgaz boruları zamanla paslanır.

– Doğalgaz tesisatı yapılmaya başlarken gaz borusu bağlantısıyla yapılmış olan dişli bağlantılarda sonucuna uygun plastik esaslı sızdırma özelliği olmayan malzemeler seçilmek zorundadır.

– Olası herhangi bir tehlike yaşanmaması adına bakımından doğalgaz tesisat boruları, elektrik tesisatına en az 15-20 cm mesafede konumlandırılmalıdır. Ayrıca belirlenen tesisat için her maddenin yanmama özelliği olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

– Binalara olası bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen yerler olması gerekmektedir. Gaz taşıma özelliği bulunan çelik boruların kurulumu bu can kurtarıcı alanlara yapılması gerekmektedir. Ayrıca ana kapam vanası ve gaz borusunun hasar görmemesi için montalama aşamasına gelindiği zaman darbelere karşı korunaklı yapılması gerekmektedir.

Havalandırma, yangın, sıhhi tesisat, kalorifer, yangın ve benzeri birçok kategoride tesisat projesi çözümleri sunan ekibimiz, birçok bina için tesisat çözümü sunuyor. Otel, hastane, AVM, iş hanı, iş merkezi, resmi kurumlar, özel şirketler, Plazalar, gök delenler, fabrikalar, apartmanlar, siteler ve benzeri birçok bina için mekanik tesisat proje uygulaması gerçekleştiriyoruz. Tesisatın gerekli olduğu bütün mekanlar için pratik proje uygulamamız mevcuttur ve projemiz güncellenmeye devam etmektedir.

 

– Doğalgaz boruları paslanmaya karşı olacak şekilde seçilmelidir. Boruların nem ile temasa asla geçilmemesi tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızda size doğalgaz’ın ne olduğunu, doğalgaz tesisatının nasıl yapıldığını, doğalgaz tesisatlarının kurulumunu ve doğalgaz tesisat kurulumunda dikkat edilmesi gereken husuları sizler için derledik.

CS

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçmek için tarafımızca işlenecektir. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

+90 212 465 82 99

E-Mail

info@csmimaritasarim.com

Adres

Yeşilköy Mh. Atatürk Cd. No:12/391 Bakırköy/İstanbul EGS Business Park Blokları