Atık Su Tesisatı

Atık Su Tesisatı

 

Atık su tesisatı genel olarak; su kullanma yerlerinden başlayan, bina dışında rögara kadar olan kısma boru ile uzanan ve atık suyun atılmasını sağlayan düzenektir. Birbirinden farklı boru düzeneklerin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bu tesisat kirli suyun binalardan uzaklaştırılmasından sorumludur.

 

Atık Su Tesisatı Nedir? Atık Su Tesisatı Bölümleri Nelerdir?

 

Atık su tesisatının suyun kullanıldığı alandan bina dışındaki rögara kadar olan bölümlerini kapsadığı bilinmektedir. Bina pissu sessiz pvc borulama işleri sayesinde atık suyun rögara taşınması sağlanabilecektir. Bina içi atık su tesisatı ana boru, kolon borusu, kat borusu, bağlantı ve havalık borusu olarak 5 bölümde incelenmektedir.

 

Ana boru atık su kolonundan rögara kadar uzanan 1- 1.5 metre uzunluğundaki borudur. Genel olarak atık suyun büyük bir kısmı bu bölümde toplanır. En büyük çaplı boru olma özelliğindeki ana boru, atık su yükünün büyük bir kısmını karşılamaktadır.

En kısa yoldan bina dışına çıkılarak rögarla buluşturulan bu boru bazı durumlarda bakım ve onarım ihtiyacı duyabilir. Bu tesisatın bir diğer parçası olan ana kolon ise kat borularından gelen atık suyun toplanmasını ve doğrudan ana boruya iletilmesini sağlamaktadır.

Kolonun ana boruya geçiş kısmına bir süzgeç yerleştirilmektedir. Temizleme parçası olarak da bilinen bu süzgeç, borunun tıkanması gibi durumların önüne geçebilecektir. Kolon boruları diğer ana borulara nazaran daha küçük olup, geri kalan atık su tesisatı düzeneğinde yer alan borulardan ise daha büyüktür.

Katlarda kullanılan suyun biriktiği yer ise atık su kat borularıdır. Yatay şeklinde olan içinde boru bulunan bu bölüm, katlardan alınan atık suları kolona iletir. En düşük çaplı olan ve bu tesisatın son bölümü sayılan yer ise atık su bağlantı borusudur. Su kullanma yeri ile kat borusu arasına iliştirilmiş bu boru düşey olup, suyun kat borusuna aktarılmasına yardımcı olacaktır.

 

Atık Su Tesisatı Projesi Nasıl Oluşturulur? Atık Su Tesisatı Nasıl Döşenir?

 

Atık su tesisatı düzeneği içerisinde, boruların içerisindeki hava basıncı artı ya da eksi olarak değişirse sistem üzerindeki suyun akışı da önlenecektir. Bu durumda kokunun yayılmasını önleyen sifonların çalışmaması problemi ile karşı karşıya kalabilir. Açık hava basıncını sabitlemek ve artı-eksi farklılıkların yaşanmasını önleyebilmek için ise boru hatlarına havalık borusu yerleştirilmektedir.

Atık su tesisatında ana kolon bölümüne de mutlaka havalık borusu yerleştirilmelidir. Her iki havalık kolonları sayesinde kokunun bina içerisine yayılması önlenirken, tesisat düzeneğinin de sorunsuz bir şekilde çalışması mümkün olabilecektir.

Atık su tesisatıyla yalnızca kullanılan suyun rögara iletilmesi değil, yağmur suyunun da uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Bina pvc yağmur suyu borulama işleri sayesinde, yoğun yağmur suyunun dahi borular aracılığıyla rögara iletilmesi mümkün olabilecektir.

Atık Su Tesisatının Döşenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Atık su tesisatının döşenmesi oldukça kolay gibi görülse de, yapılabilecek ufacık bir hata bu düzeneğin verimli çalışmasının önüne geçebilecektir. Atık su yağmur suyu drenaj kuyuları pompa işleri gibi pek çok konuda kapsamlı hizmet veren firmamız döşeme, bakım ve onarım konularına hakimdir.

Alanında uzman çalışanlarımız atık su tesisatı yapılacak olan yer ile ilgili en etkin proje tasarımını oluşturabileceklerdir. Daha sonrasında ise pvc malzeme içeriğine sahip sağlam ve dayanıklı borular sırasıyla yerleştirilmektedir.

Düzeneğin yerleştirilmesi sonrasında gerekli kontrollerini yapan çalışanlarımız, tesisatın verimliliği ölçümleyebileceklerdir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamız tesisatın kurulumu sonrasında da her konuda kapsamlı hizmet ve güvence vermeye devam edebilecektir.

Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz !

CS

Teklif Formu

Kişisel bilgileriniz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçmek için tarafımızca işlenecektir. Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon

+90 212 465 82 99

E-Mail

info@csmimaritasarim.com

Adres

Yeşilköy Mh. Atatürk Cd. No:12/391 Bakırköy/İstanbul EGS Business Park Blokları